Podczas świętego miesiąca – Ramadanu, muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu aby wystawić na próbę swoją wstrzemięźliwość oraz powściągliwość. Wstrzymują się wówczas m. in. od jedzenia, picia, palenia, agresji, kłótni, przeklinania czy seksu. Poprzez głodzenie swojego organizmu, dążą do karmienia swojej duszy oraz do bliskości z Bogiem, co ma na celu szerzenie powszechnego współczucia oraz empatii wobec tych, którzy w jakiś sposób zostali pokrzywdzeni przez los.
Okres Ramadanu, mimo towarzyszących mu codziennych restrykcji jest przez wielu wyczekiwany niczym nasze Boże Narodzenia. Jest to czas spędzany z najbliższymi, przepełniony spokojem, radością oraz zrozumieniem. Obowiązuje wówczas bardziej elastyczny grafik w pracy oraz w szkołach.
Co ważne, wyznawcy innych religii nie mają skróconego czasu pracy, ale w szacunku do Ramadanu, także oni nie powinni jeść, pić czy palić w miejscach publicznych. Poszczególne kraje różnią się od siebie sposobami egzekwowania tradycji. Przykładowo, w Arabii Saudyjskiej, za niedotrzymanie postu w miejscu publicznym grozi kara grzywny bądź, w przypadku cudzoziemców, deportacja. W bardziej liberalnym Dubaju natomiast, w ciągu dnia można nawet znaleźć otwarte restauracje, jednak ich okna są zasłonięte kotarami, aby widok jedzących gości restauracji nie raził ludzi z zewnątrz. Całkowicie z postu wyłączone są restauracje i kawiarnie na lotniskach. Poszczenia nie wymaga się także od osób chorych oraz kobiet w ciąży.
Daty początku i zakończenia Ramadanu są ruchome, jego rozpoczęcie jest zależne od dnia zaobserwowania księżyca w nowiu. Tegoroczny Ramadan zaczął się 5 maja i trwał do 4 czerwca. Warto zauważyć, że zależnie od długości i szerokości geograficznej, dzienna liczba godzin poszczenia jest inna, im bardziej na północ, tym dłużej trwa i dzień i sam post.
Wydawałoby się, że taki tryb życia sprzyja utarcie na wadze. W praktyce jednak, za poszczeniem od wschodu do zachodu słońca, idzie solidne biesiadowanie od zmierzchu aż do świtu. Podczas Ramadanu życie budzi się nocą. Otwierają się nie tylko restauracje, przyciągające gości konkurencyjnymi ofertami Iftaru – posiłku spożywanego po zachodzie słońca, ale także sklepy czy galerie handlowe, kuszące promocjami i przesytem. Muzułmanie wówczas zaspokajają wielogodzinny głód oraz korzystają z bogatego wachlarza ofert na zapas, nie żałując sobie kalorycznych i ciężkich posiłków. Mimo, że zgodnie z obecnie obowiązującym trendem jedzenia wszystkich posiłków w ciągu ośmiu – dwunastu godzin w ciągu doby w celu oczyszczenia organizmu oraz oczywiście, stracenia paru zbędnych kilogramów, Ramadan nierzadko niesie dla Muzułmanów skutek zupełnie odwrotny. Przyczyną jest ilość jednorazowego spożycia posiłków (całodzienna głodówka usprawiedliwia nocne biesiadowanie) oraz fakt, iż po całodniowej głodówce o wiele trudniej jest odmówić sobie tłustych dań, słodyczy czy hektolitrów słodzonych napojów. Dodać do tego wiele godzin snu w ciągu dnia oraz brak lub bardzo ograniczoną aktywność fizyczną i efektem takiego miesięcznego trybu życia bywa właśnie przybieranie na masie.
Ramadan 2019 dobiegł końca, zrobiliśmy rozpoznanie wśród naszych znajomych i przyjaciół – rezultaty rozłożyły się mniej więcej po równo: utrata wagi – brak zmian – zwiększenie paru dodatkowych kilogramów.
Źródła: https://ummahwide.com/7-reasons-you-arent-losing-weight-during-ramadan-e3224017b08c [dostęp: 24.05.2019 r.] https://www.quora.com/Do-Muslims-lose-weight-during-Ramadan [dostęp: 24.05.2019 r.] https://www.abc.net.au/news/2019-05-12/ramadan-fasting-can-lead-to-weight-gain-and-food-waste/11065740 [dostęp: 24.05.2019 r.] https://hankasaqib.com/ramadan-w-arabii-saudyjskiej-czyli-dlaczego-post-skutkuje-przybieraniem-na-wadze/ [dostęp: 24.05.2019 r.]
Zapisz się!
Email:
Imię: